skip to Main Content

Bir Çileğin Yolculuğu

Yaz mevsiminin en sevilen meyvesi, çocukların gözdesi, pastaların ve içeceklerin süsü çilek… Yoğurtla, sütle ve tahıllar ile de çok yakışan çilek, içerdiği mineraller ve vitaminler ile çocukların vücutlarının ihtiyaçlarını karşılıyor. Çileğin şekli ve rengi çocukları cezbediyor. Ve bu şekilde çocuklar çilekten mineralleri, vitaminleri alabiliyorlar. Muhteşem rengi, kokusu ve tadıyla herkesi büyüleyen çileği, şekere veya pudra şekerine bandırarak yemek yılların getirdiği bir gelenek.  Milkshake ve smoothie yapımında robottan geçirilerek kullanılan çilekler, tam bir yaz meyvesi. Kurutulmuş hali de oldukça seviliyor. Aynı şekilde kurutulmuş halini de smoothielerinizde, milkshakelerinizde, pastalarınızda, kurabiyelerinizde, keklerinizde, kokteyllerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kurutulmuş çilek de hiçbir katkı maddesi, ekstra şeker olmaz ve tüm besin değerleri korunur.

Çilek B, C ve K vitamini açısından zengindir. Çilek vücuda kuvvet verir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür. Çok iyi bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek Kansere karşı da kalkan olur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, kanı temizler.

 

Freeze drying işlemi;

Freeze drying işlemi için sizlere bir çileğin yolculuğundan bahsedeceğiz. Çilek seçilmesindeki amaç içerisinde su miktarının yüksek bulunması ve yumuşak bir dokuya sahip olmasıdır. Çileğin sahip olduğu yumuşak doku kurutma süresinde süblimleşme işlemi kolay bir şekilde gerçekleşir. Kurutulacak çilek, çürük, ezik ve yapısı bozuk olanlar ayıklanmış ve suyla yıkanarak temizlenir. Temizleme işleminden sonra çilekler 5 ve 7 mm kalınlığında dilimlenir. Dilimlenen çileklerin, kurutma işlemi öncesi su aktivitesi değerleri ölçülür ve dondurularak kurutma ( cihazının merkezinde olan load cell üzerinde bulunan tepsi üzerine yerleştirilerek dondurulur. Başlangıçta nem miktarları belirlenmiş olan çileklerin içeriğindeki sıvı, dondurulduktan sonra yüksek basınçla uçurulur. Bu işlem için liyafilizasyon makinesinin kapağı kapatılarak vakum pompası çalıştırılır ve vakumlama işlemi başlatılır. Kurutma işlemi süresinde, kurutma hücresinin ortam sıcaklığı kontrollü olarak elektrikli ısıtıcı yardımıyla yükseltilir. Buz kristalleri sıvı haline gelmediği için çileğin yapısında herhangi bir bozulma olmaz.  Bu dondurularak kurutma işlemini benzersiz kılan özelliktir. Kurutma hücresinden çıkarılan kurutulmuş çileklerin su aktivitesi değerleri ölçülerek özel bir ambalajla paketlenir. Dondurularak kurutma işleminde gösterilen özen, ürünlerin hazırlanmasında da gösterilmektedir.  Sadece yüksek kaliteli malzemeler kullanılmaktadır.

 

Aşağıdaki bilgi formunu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top