skip to Main Content

Depresyona iyi gelecek kurutulmuş gıdalar

Depresyona iyi gelecek kurutulmuş gıdalar

Son yılların en popüler hastalığı depresyon, her geçen gün daha fazla kişiyi etkiliyor. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan istatistiklere göre; şu an 45 yaşında olan bireylerdeki depresyon oranı, 60 yaşındakilere göre daha fazla. Gençler de ise bu oran oldukça fazla. Sosyal medyanın yaygınlaşması ile bir türlü memnun edilmeyen insan, herkese özenmekten mutlu olmayı ve elindekileri görmeyi unutuyor. Mutsuz evlilikler, mutsuz arkadaşlıklar, zor bir iş ve dahası…

Peki depresyona çözüm olarak neler yapabiliriz?

  • Haftada 3 kez yapılan yarım saatlik yürüyüşler bile genel ruh halimizi olumlu yönde etkiliyor. Hiç vaktimiz olmasa bile, en azından haftada 1,5 saatimizi yürüyüşe ayırarak depresyondan korunabilmemiz mümkün. Ya da günlük evde yapabileceğiniz 20 dakikalık hareketler size gün boyu enerji sağlayabilir. Spor yapmak kan dolaşımını hızlandırdığı gibi, vücudunuzu güzelleştirdiği ve sıkılaştırdığı için size mutluluk olarak geri dönecektir. Güzelleşmekten ve sağlıklı olmaktan zevk alın.
  • Vücudun kendi kendine üretemediği ve dışarıdan almasının elzem olduğu yağ asitleri omega-3 ve omega-6, depresyon konusunda önemli bir yere sahip. Eksikliğinde beyinde o bölge uyarılıyor ve sizi duygusal olarak etkileyebiliyor. O yüzden Omega3-6’yı dışarıdan alabilirsiniz. Balık yağı hapları ve balık ürünleriyle bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • D vitamini kemik sağlığına ve bağışıklık sistemine iyi geldiği gibi ruh sağlığına da iyi geliyor. Aynı zaman da güneş ışığının ferahlatıcı etkisi, bahar çiçekleriyle bütünleştiğinde size yaşam sevinci veriyor.
  • Sağlıklı beslenmek de sizleri depresyondan koruyor. Öyle ki, tatlı ve unlu ürünlerle beslenen insanlar kendilerini daha yorgun hissederken, sağlıklı beslenenler daha dinç ve enerjik hissediyor. Ömürler de uzuyor. Vücudumuzda toksinlerin olması, bizleri kötü bir ruh haline sokuyor. Serotonin hormonunun üretilmesinde triptofan aminoasidi etkilidir. Triptofan hindi, tavuk, kırmızı et, yumurta ve peynir gibi belli başlı besinlerde bulunur. Mutlu olmak için Serotonin hormonunu aktif hale getirebilirsiniz. Protein ve lif ağırlıklı, probiyotik, glutensiz yiyecekler de ruh halimizi olumlu etkiliyor. Meyve ve sebzeleri de mevsiminde tüketebilirsiniz. Snappy freeze dried ürünlerimiz de dondurularak kurutulmuş meyve sebzelerden oluşuyor. İçerik olarak katkısız, ekstra şeker olmayan glutensiz ürünler. Sağlıklı atıştırmalık olarak Snappy ürünleri tüketmek sizleri, cipslerden, krakerlerden, çikolatadan uzak tutarak vücudunuzu fazla yağdan, şekerden, kolestrolden koruyacak ve mutlu hissettirecektir.
  • Yalnız kalındığında, sürekli yanlış fikirler üretmek, hataları düşünmek, karamsarlığa bürünmek daha kolay. Sosyalleşmek, bireylerin kaygı ve stresinin azalmasını sağladığı için hemen sosyalleşmek gerek.
  • Su içmeyi ihmal etmeyin, sık sık duş alın.
  • Düzenli bir uyku düzeniniz olsun.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun.
  • B ve C vitamini, Folik asit, Demir, Magnezyum, Potasyum, Selenyum ve Çinko düzeylerinize göre takviye yapabilirsiniz.

Faydalı karbonhidratlar olan esmer ekmek grubunu (tam tahıllı, tam buğday, çavdar) günlük öğünlerinizde ideal porsiyonlarda tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top