skip to Main Content

Dondurarak kurutma yöntemi 

Dondurarak kurutma yöntemi 

Dondurarak kurutma yöntemi ile besinler en sağlıklı yöntemle kurutulur ve besin değerlerinde herhangi bir eksilme olmaz. Güneş, fırın, mikrodalga ile kurutulan yiyecekler yüksek ısıdan dolayı deforme olmaktadır. Dondurarak kurutma (Liyofilizasyon) yeni bir teknolojidir.

Liyofilizatör adı verilen makinelerimizde -50 ila -600 C arasında bir değerde malzemeler dondurulur. Hem süblimasyonu hem de kurutmayı sağlayacak vakum ortamı oluşturulur. Bu makinelere başka bir soğutucuda dondurulmuş ürünlerde konularak kurutulabilir. Çıkan su buharı kondansatörlerde yoğuşturularak buza dönüştürülür. Bir sonraki aşamada önce bu buz çözdürülerek dışarı alınır. Birincil kurutma ikincil kurutma evreleriyle malzemelerin içeriğindeki tüm sıvı buhar haline getirilir.  İkincil kurutmada vakum yardımıyla malzemeye tutunmuş son su molekülleri de uçurulur.  Bu süre üründen ürüne değişir. Dondurma hızı yavaşsa eğer büyük, hızlıysa küçük buz kristalleri oluşur, kurutma oranı ve hızı da buna göre değişir. Freeze drying, gıda ürünlerinde sıcağın verdiği hasarı vermez, gıdaların dış görünümlerini, renklerini, dokularını, tatlarını korur. Geleneksel kurutma yöntemleriyle karşılaştırıldığında, işlem sonunda kalan nem oranı % 1-2 ile daha düşüktür.  Yeniden sulandırılan hücreler oldukça yüksek oranlarda ve düşük hasarla canlanır, yeniden sulandırılan gıdalar yeniden taptaze olurlar. Bakteriler gibi yaşayan hücre içeren yardımcılar da malzemenin yeniden canlanması için kullanılır. Sıcak hava ile kurutma, konservelemeye kıyasla daha iyidir, daha sağlıklıdır.

Birçok ilaç ve gıda maddesi sıvı halindeyken zaman içinde bozulabilirler. Bu tip maddeler, üretildikten hemen sonra dondurarak kurutularak kararlı bir yapıya getirilir. Bu şekilde, dış etmenlerden ve bozulmadan korunarak uzun süreli bir hale getirilirler. Düşük sıcaklıkta gerçekleşen bir kurutma işlemi olduğu için ısıya duyarlı her çeşit malzemede hasar ve etkinlik kaybına yol açmadığından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Kimyasalların kararlılıklarını koruyarak ilaç benzeri kimyasal malzemelerin dayanıklılıklarını artırır. Dondurarak kurutma ile çiçekler çok uzun süre canlı görünümlerini korurlar. Gıdalarda bu süre bazen 30 yıla ulaşmaktadır.

 

 Liyofilizasyonun kullanım alanları

  • Kimya ve biyokimya
  • Kozmetik
  • Eczacılık
  • Belgeler ve el yazmaları
  • Gıda sanayileri
  • Sudan zarar görmüş kitaplar
  • Hayvani yan ürünler
  • Süt ürünleri mayaları
  • Arkeolojik kazılar
  • Sergilenen bitkiler ve hayvanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top