skip to Main Content

Dondurularak Kurutma Nedir?

Dondurularak kurutma nedir?

Liyofilizasyon işlemi yapan ilk cihaz 1905 yılında Benedict & Manning tarafından geliştirilmiştir. Laboratuvarlarda içeriğinde sıvı bulunan ürünlerin veya çözeltilerin, özelliklerini, işlevlerini kaybetmemeleri amacıyla dondurularak kurutulması işlemi liyofilizasyon olarak tanımlanır. Bu şekilde ürünler uzun süre saklanabilmektedir. Bu işlemin gerçekleştiği makineler Freeze Dryer makineleridir.

 

Dondurularak Kurutma AşamalarıDondurularak Kurutma Aşamaları

 

Liyofilizasyon aşamaları

Dondurma: Öncelikle kurutulacak olan malzeme ötektik noktasının altında dondurulur. Ötektik nokta, katı madde içeren çözeltinin tamamen katı forma geçtiği değerdir. Ürünün tipine ve sayısına göre dondurma işleminin süresi değişir.

Ana kurutma (süblimasyon):  Ürünün içinde bulunduğu Liyofilizasyon makinasında ürünlere vakum uygulanır ve sıcaklık seviyesi düştükçe yüksek enerjideki moleküller buz kristalleri süblimasyonu ile ürünü terk ederler. Burada kondansatör istenen sıcaklığa geldiğinde vakum pompası açılarak sistem basıncı azaltılır. Bu işlemde sıvının %90’a yakın kısmı üründen uzaklaşır. En uzun süren işlem bu basamaktır.

Son kurutma (desorpsiyon):  Bu kurutma aşamasında vakum maksimum seviyeye çıkarılır. Böylece kristalleşmiş ve maddeye tutunup kalmış olan su molekülleri de maddeden uzaklaştırılır.  Sekonder kurutma ise daha yüksek sıcaklık ve daha güçlü vakum altında gerçekleşir.

Freeze dryerlar, gerekli kurutma hızını sağlayabilmek için yüksek oranda vakum sağlayabilir. Tüm ekipmanları korozyona (metal veya metal alaşımlarının oksitlenme veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumu) karşı dayanıklı malzemelerden oluşturulmuştur. Freeze dryerın ana gövdesi içinde, paslanmaz çelikten üretilmiştir. Freeze dryer kabininde malzemelerin yerleştirileceği raflar mevcuttur. Hava akımı olmaması için kabin kapakları çok dayanıklıdır.  Raflarda kurutma işleminde beslenen ısı, maddenin yüzeyinden iç kısımlara geçerken eşit şekilde dağılır. Eriyen buz, düşük basınçtan dolayı sıvı hale geçmeden su buharı fazına geçer.  Makinanın dışında bir vakum pompası bulunur, bu pompalar düşük basınç sağlar. Liyofilizasyon makineleri kademeli soğutma teknolojisine sahip makinelerdir. Dışında işlemi takip edebileceğiniz elektronik cihaz bulunur. Kollektör sıcaklığı ve vakum seviyesi dokunmatik ekranda belirtilir. Liyofilizasyon makineleri, ekonomik, güvenli ve çevresel kriterlere uygundur. Dondurularak kurutma işlemi ile ürünlerin besin değerleri kaybolmaz, ürünlerde bir bozulma olmaz. Kurutulmuş meyveler sağlıklı bir hayata geçiş yapanlar için ilk adım olabilir.

 

Aşağıdaki bilgi formunu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top