skip to Main Content

Freeze Dry sebze,meyve ,et gibi yaş taze veya pişmiş kolay bozulabilecek yiyeceklerin saklanması transferi için kullanılan bir  metottur.

Dondurarak kurutma tekniği yiyecekler ve ilaç ya da diğer laboratuvar materyallerinin uzun süreli saklanması mikroorganizma geliştirmeden taşınması için de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda su basmış kütüphanelerdeki ıslanmış kitapların kurtarılması gibi işlemler için de kullanılabilmektedir.

Temel olarak ilk aşama materyalin triple point (üçlü buluşma noktası)noktasının altına kadar dondurulmasıdır.  Üçlü buluşma noktası bir maddenin katı,sıvı,gaz fazlarının dengede olduğu ısı ve basınç değeridir. Örneğin saf suyun üçlü buluşma noktası 0.01 Celsius (Santrigrat)derece ve 4,58 mm Hg basınç değerlerinde izlenir. Termometrelerin kalibrasyonunda kullanılır.

Üçlü buluşma noktasının altındaki değerlere inecek şekilde dondurma önemlidir çünkü sıvı formda kalacak olan moleküller kurutma başladığında materyalin bozulmasına neden olacaktır.

Materyalin etrafındaki basınç azaltılarak sublimasyon sağlanır. Sublimasyon donmuş materyalin sıvı formuna geçmeden direk olarak gaz haline geçmesi olayıdır. Buz materyalden uzaklaşır ve arkasında yoğun bir yapı bırakır. Dondurarak kurutma pahalı bir prosestir.

Ürün miktarını arttırmak için bilim insanları hangi koşullar altında maksimum verim alınır çalışmasını mikroskobik düzeneklerde gerçekleştirirler.

Back To Top